پشتیبانی شهرستان 02152901

دفتر مرکزی 02186122565

باربری ماموت بار
انواع بارنامه و بیمه نامه

انواع بارنامه و بیمه نامه

روزانه انواع بارنامه و بیمه نامه توسط موسسات باربری صادر میشود که بارنامه در واقع قرار دادی است که مابین صاحب کالا و موسسه حمل و نقل بسته میشود که در آن کرایه حمل کالا ، وزن بار، نوع بار، به همراه فرستنده ، گیرنده و حمل کننده کالا ذکر میشود.

صدور بارنامه و بیمه نامه باعث شده تا به عمل حمل و نقل نظم بخشیده شود و باربری بی دغدغه ای را تجربه کنید.

بسیاری از موسسات حمل و نقل به دلیل نداشتن بارنامه و بیمه نامه معتبر نمیتوانند با شرکت های نام آشنا و تولیدی های مختلف همکاری داشته باشند.

بیمه نامه های صادر شده توسط موسسات باربری ، هم به صاحبان کالا و هم به رانندگان کمک میکند تا با خیالی آسوده اقدام به حمل بار کنند.

انواع بارنامه

در سراسر کشور روزانه انواع بارنامه جهت حمل بار صادر میشود که متناسب با شرایط حمل بار نوع بارنامه مشخص میشود.

بارنامه های صادر شده شامل 3 نوع میشود:

  • بارنامه دولتی
  • بارنامه رسمی
  • بارنامه غیر رسمی

 

در ادامه به طور کامل هرکدام از انواع بارنامه را شرح میدهیم.

بارنامه دولتی

بارنامه دولتی که دارای تمبر دولتی نیز میباشد یکی از انواع بارنامه هایی است که اغلب برای ماشین های سنگین صادر میشود که دلیل آن این است که رانندگان و ماشین های سنگین ، کارت هوشمند دارند و اکثریت رانندگان ماشین های باری سبک کارت هوشمند ندارند.

بارنامه های دولتی از طریق موسساتی که در پایانه های حمل و نقل مستقر هستند، ثبت میشود که به سازمان مالیات متصل هستند.

برای صادر کردن بارنامه دولتی نیاز به کد ملی فرستنده و گیرنده است تا در سازمان مالیات ثبت شود، البته این نکته را باید در نظر داشته باشید که مالیات آن توسط موسسه حمل و نقل پرداخت میشود اما درواقع برروی کرایه حمل بار اضافه شده است.

 

انواع بارنامه و بیمه نامه

بارنامه رسمی

بارنامه رسمی یکی از انواع بارنامه های رایجی است که توسط شرکت های حمل و نقل صادر میشود.

موسسات باربری مختلف برای بار های سبک خود که توسط وانت های موجود حمل میشوند به دلیل نداشتن کارت هوشمند رانندگان و ماشین های باری از بارنامه رسمی خود استفاده میکنند.

اغلب ترابری ها برای بارنامه های رسمی خود 5 قسمت را در نظر گرفته اند که عبارت است از:

  1. فرستنده
  2. گیرنده
  3. مشخصات راننده / ماشین
  4. مشخصات بار
  5. کرایه و هزینه حمل

 

که در قسمت فرستنده و گیرنده اطلاعات آدرس مبدا و مقصد به همراه نام و شماره تماس فرستنده و گیرنده ثبت میشود.

بخش مشخصات راننده / ماشین بارنامه رسمی این امکان را میدهد تا اطلاعات شخصی راننده به همراه شماره پلاک را به صورت کامل قبل از بارگیری داشته باشید و نکته حائز اهمیت این است که پیش از بارگیری تمامی مشخصات راننده مانند کد ملی ، نام و نام خانوادگی ، کد گواهینامه را بررسی کرده و در صورت نداشتن تداخل اقدام به بارگیری کنید.

همچنین وجود شماره تماس راننده در بارنامه رسمی کمک میکند تا به راحتی با راننده هماهنگی های لازم انجام شود و ساعت دقیق بارگیری تعین شود.

مشخصات بار در بارنامه مربوط به وزن بار، نوع بار، و تعداد محموله میشود که تماما توسط صاحب بار و یا فرستنده مشخص میشود.

آخرین قسمت کرایه و هزینه حمل است که شامل کرایه کل ، پیش پرداخت و کد رهگیری بارنامه و علاوه بر آن اطلاعات بیمه بار شما ثبت میشود.

تمامی مشخصات بار که در بارنامه رسمی باربری ها ذکر میشود توسط صاحب کالا اطلاع داده میشود و تمامی مسئولیت اعلام نادرست مشخصلات بار نظیر وزن بار ، نوع بار ، ارزش کالا ، و ابعاد کالا بر عهده صاحب بار است و باربری هیچ گونه مسئولیتی در قبال نادرست بودن مشخصات بار و حوادث احتمالی ناشی از آن را ندارد.

همچنین صاحب بار و یا فرستنده مسئولیت احراز هویت راننده را دارد و در صورتی که اطلاعات فردی راننده و خودرو حمل کننده کالا با اطلاعاتی که در بارنامه توسط باربری ذکر شده مغایرت داشته باشد، مسئولیت آن بر عهده صاحب بار و یا فرستنده است.

برای دریافت خدمات باربری از تبریز پیشنهاد میشود تا مقاله باربری تبریز را مطالعه کنید.

بارنامه غیر رسمی

بارنامه غیر رسمی و یا همان حواله بار یکی از انواع بارنامه هایی است که در آن فقط مبدا و مقصد به همراه کرایه ذکر میشود.

بارنامه غیر رسمی توسط فرستنده و یا صاحب کالا به صورتی دستی بین خود صاحب بار و رانند نوشته میشود که این نوع بارنامه تحت نظارت هیچ شرکتی و موسسه حمل و نقل قرار نمیگیرد.

بیمه نامه

برای داشتن حمل باری بی دغدغه و نگرانی میتوانید از بیمه نامه بار استفاده کنید تا در صورت بروز حادثه خسارت وارد شده به کالا از طرف شرکت بیمه جبران شود.

در صورتی که موسسه حمل نقل انتخاب شده توسط شما توانایی ارائه خدمات بیمه بار را داشته باشد ، برای استفاده از بیمه بار میتوانید قبل از بارگیری با در اختیار قرار دادن کد ملی فرستنده و گیرنده به همراه کد پستی محل بارگیری و تخلیه ، بار خود را بیمه کنید.

همچنین در صورتی که بارگیری از شرکت های تولیدی باشد میتوانید شناسه ملی فرستنده و گیرنده را در اختیار موسسه حمل و نقل قرار دهید.

در فرایند حمل بار باید این نکته را در نظر داشته باشید تا زمانی که حادثه ای رخ میدهد، باید بلافاصله به موسسه حمل و نقل اطلاع داده شود تا در کمترین زمان ممکن کارشناس بیمه در محل حادثه حاضر شود و مراحل قانونی طی شود.

بارنامه و بیمه نامه ماموت بار

ماموت بار با سابقه 30 ساله خود در امر باربری به یکی از معتبر ترین باربری بین شهری تبدیل شده که بسیاری از شرکت های نام آشنا به دلیل بارنامه و بیمه نامه معتبر ماموت بار رو به استفاده از خدمات این موسسه حمل و نقل آورده اند.

همچنین ماموت بار تنها موسسه حمل و نقل بین شهری است که تمامی مجوز های لازم را برای حمل بار بین شهری دارد.

به دلیل مشکلات بارنامه های کاغذی مانند : احتمال مفقودی بارنامه ، احتمال آسیب دیدن بارنامه و دیگر دلایل ، از سال 97 با تصمیم سازمان حمل نقل جاده ای تمامی بارنامه های حمل بار به صورت الکترونیکی صادر میشود.

و کد رهگیری ذکر شده در بارنامه های الکترونیکی این امکان را میدهد تا از طریق سازمان راهداری استعلام بارنامه صادر شده را بگیرید.

بارنامه هایی که روزانه توسط ماموت بار صادر میشود نیز به صورت الکترونیکی بوده که باعث میشود تا در زمان رسیدن راننده به مبدا صرفه جویی شود و راننده بتواند خود را نهایت ظرف 1 ساعت به مبدا برساند ، همچنین با داشتن نمایندگی در پایانه حمل و نقل توانسته تا بارنامه های دولتی خود برای ماشین های سنگین نیز صادر کند.

تمامی اطلاعات رانندگان در سیستم ماموت بار ثبت شده و در صورت نیاز مورد استفاده قرار میگیرد همچنین به صاحبان تولیدی هایی که روزانه نیاز به خدمات باربری و حمل بار دارند کمک می کند تا با ایجاد اشتراک در باربری ماموت بار دیگر نیازی به اعلام آدرس های مبدا و مقصد را نداشته باشند.

در نهایت نکات و موارد مهم انواع بارنامه و بیمه نامه را نمی شود به طور کامل در این مقاله توضیح داد برای دریافت اطلاعات تکمیلی میتوانید با شماره تلفن 02188520204 تماس حاصل فرمایید و با مشاوران با تجربه ما در ارتباط باشید.

برای ارتباط با ماموت بار میتوانید از طریق لیست نمایندگی ماموت بار نزدیک ترین شعبه ماموت بار در کشور را پیدا کنید و در تماس باشید.

 

انواع بارنامه و بیمه نامه

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تا شما را به طور کامل با انواع بارنامه و بیمه نامه باربری آشنا کنیم.

برای حمل بار در انتخاب باربری باید دقت لازم را داشته باشید و سعی کنید از خدمات موسسات حمل و نقل معتبر استفاده کنید تا از بروز خسارات جبران نشدنی جلوگیری شود.

در صورتی که از خدمات موسسات متفرقه و بدون تجربه استفاده کنید در زمان بروز حادثه با هیچ گونه پشتیبانی و مسئولیت پذیری روبرو نخواهید بود.

برای ارتباط با ماموت بار در هر ساعت از شبانه روز میتوانید با شماره تلفن 09211884868 تماس حاصل فرمایید.

برای استفاده از خدمات باربری ماشین سنگین میتوانید به باربری آموت بار مراجعه فرمایید.

مقالات مرتبط :